2008. február 4., hétfő

A Fieder szó jelentése


Közepes és nagyobb méretű szótárakban a Fieder szó a következők szerint található meg:

e Fieder -, -n - 1. (toll) pihe/-pehely 2. levélcimpa
s Fiederblatt - szárnyas pálmalevél
fiedern - tollal borít, szegélyez

Nem tévesztendő össze a Fiedler szóval, mely utcai (cincogi) hegedűst jelent.

A botanikával kapcsolatos szakirodalomban igen gyakran tárgyalják a Fieder-Zwenke nevű édesfüvet, melynek latin neve Brachipodium pinnatum, a magyar szakirodalomban tollas szálkaperjének nevezik. Európa nagy részén őshonos, Magyarországon is elterjedt perjeféle.

Ismételten visszatérnék a Fider, illetve a Fieder szóalakra. Eredeti alakja a németben "Fieder". A német ember kiejtés után csak így tudja leírni. (Jellemző módon a német telefon-tudakozóban egyetlen "Fider" sem található.) Másrészről kutatásom során azt láttam, hogy a Magyarországra az 1750-1780-as években betelepült legelső Fiederek nevét hallás után a keresztelő parókusok, páterek latin alapú bejegyzési hagyományuk, -műveltségük alapján kivétel nélkül "Fider" alakban írták le. A név "Fieder" alakban történő megjelenése 1802-ben már előfordul és a kiegyezés idejétől gyakori, addigra az egyház az anyakönyvekben a latinról áttért a magyar nyelvű bejegyzési formára, illetve a német származású családok esetében az akkori megbékélésnek megfelelően az eredeti formában történő leírást helyezték előnybe, ettől azonban voltak eltérések. Meggyőződésem szerint a mai "Fider"-"Fieder" utódok őseinek nevét származási helyükön -valahol, valamelyik német tartományban- eredetileg "Fieder" alakban írták, azaz minkét forma egy tőről fakad.

2008. február 3., vasárnap

A családtörténet kutatás kezdő lépései

A saját családom felmenőiről rendelkezésre álltak anyakönyvi másolatok a Fieder ágon dédapámig , tudtam hogy ők Vecsésen éltek. Próbáltam átnézni Vecsésről szóló könyveket, melyek közül az 1986-os kiadású "Vecsés története" című érdekes olvasmány volt számomra, emellett utalás volt benne arra, hogy a Fiderek Soroksárról is származhatnak.
Vecsési, másod-unokatestvérem férjétől megtudtam, hogy készült a Németországba kitelepített Anton Wirt munkájának eredményeképpen egy "Orstfamileinbuch der ehemailigen deutschen Gemeinde Vecsés" (Az egykori vecsési német családok könyve) c. könyv, mely tartalmazhatja a számomra érdekes adatokat. Miután a könyv adatait áttekintettem, beigazolódott, hogy abban -a mintegy 1500 név között- valóban szerepel a Fider név, pontosabban a család tagjai visszamenőleg 1762-ig. (Ezután megrendeltem a könyvet, így az családom tagjai, és későbbi tagjai részére is rendelkezésre áll.) A könyv adattartalmát szúrópróbaszerűen ellenőriztem a Soroksári Plébániahivatalon fellelhető anyakönyvekbe bejegyzettekkel összevetve, mely alapján arra a következtetésre jutottam, hogy pontosabb családfát aligha készíthetnék, így a könyvben foglaltakat elfogadom családom részére.
A Soroksári Plébániahivatal anyakönyvének bejegyzései is rámutattak arra, hogy miért is szerepel a nevünk esetenként "Fider"-nek, más esetben "Fieder"-nek írva. Az alábbiakban bemutatok néhány fényképrészletet, melyet az anyakönyv oldalairól készítettem.


Amint látható a négy anyakönyvi bejegyzés felét "i"- vel, a másik felét "ie"-vel írták le a korabeli páterek, sőt az utóbbi három bejegyzést leíró ugyanazon páter sem volt következetes.

Sokáig azt hittem, hogy bővebb családunkon kívül nincs is más, a nevünket hordozó család Magyarországon. Azután megjelentek a megyei telefonkönyvek, fejlődött a számítógépes adatkezelés lehetősége, és végül számomra is elérhetővé vált az internet, melyekből kiderült, hogy mintegy 17 Fieder és 37 Fider nevű előfizető neve található meg a magyarországi T-Com telefonkönyvében. A német telefontudakozóban a www.dastelefonbuch.de oldalon 64 találat, emellett Ausztriában 7, Kanadában pedig 6 találat jelentkezik. Mit jelent a Fieder szó, van e kapcsolódása a Fider névhez, mennyien lehetünk Fi(e)derek, hol éltek, honnan származnak őseink - ezeknek, és hasonló kérdéseknek a megválaszolása érdekében tervezem kialakítani ezt az oldalt.
Elképzelésem szerint itt gyűjtenénk, itt adnánk közre minden olyan információt, melyek a fenti kérdésekre választ adnak, vagy elősegítik azok megválaszolását.